Kącik logopedyczny

Stymulowanie rozwoju mowy — propozycje zabaw i ćwiczeń logopedycznych

Opracowała: Elżbieta Niemaszyk

Maj 2023

Gimnastyka buzi i języka

Ćwiczenie mięśni poprzecznych i podłużnych języka, rozciąganie wędzidełka językowego. Osoba prowadząca zabawę wykonuje ćwiczenia języka razem z dzieckiem.

„Samochód pana Zbyszka”

Wyobraź sobie, że Twoja buzia to samochód pana Zbyszka, w którym trzeba zrobić generalne porządki. Najpierw odkurz w aucie podłogę (przesuwanie czubka języka po dnie jamy ustnej), fotele (przesuwanie językiem po dolnych zębach), umyj szyby (przesuwanie czubkiem języka po wewnętrznej stronie policzków). Teraz wytrzyj kurz z tablicy rozdzielczej i kierownicy (przesuwanie językiem po górnych zębach), z kierunkowskazów (dotykanie górnych siekaczy czubkiem języka na zmianę). Na zakończenie wyczyść jeszcze raz tapicerkę (przesuwanie czubkiem języka od podniebienia twardego do miękkiego).

Źródło: K. Szłapa, Cmokaj, dmuchaj, parskaj, chuchaj. Ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne dla najmłodszych.

Kwiecień 2023

Gimnastyka buzi i języka

Dorosły czyta opowiadanie i razem z dzieckiem wykonuje odpowiednie ruchy języka.

„Wiosenne porządki w ogródku”

Po długiej zimie przyszła nareszcie wiosna. Słońce mocno grzało (unoszenie czubka języka do podniebienia i kręcenie nim przy szeroko otwartych ustach). Języczek-Podróżniczek postanowił zrobić porządki w swoim ogródku. Ubrał się ciepło i wyszedł z domu (odbijanie czubka języka o górne dziąsło przy otwartych ustach bez poruszania dolną szczęką). Rozejrzał się po swoim ogródku (przesuwanie wąskiego języka z jednego kącika warg do drugiego bez opierania o dolną wargę) — wyglądał on bardzo smutno po zimie.

Języczek-Podróżniczek wziął łopatę i zaczął kopać grządki (naprzemienne dotykanie czubkiem języka górnej i dolnej wargi przy szeroko otwartych ustach). Po ich skopaniu, grabkami wyrównał ziemię ( przesuwanie czubka języka po podniebieniu od górnych zębów w stronę gardła). Zasiał nasiona kwiatów i warzyw i znów zagrabił ziemię ( przesuwanie czubka języka po podniebieniu). Zmęczył się więc chwilę odpoczął (położenie szerokiego, luźnego języka na dolną wargę przy otwartych ustach). Usiadł na ławeczkę i wypił przez słomkę sok malinowy (wciąganie  powietrza przez mocno ściągnięte wargi).

Potem wziął nożyce i zaczął obcinać gęste pędy krzewów owocowych. Przecisnął się przez nie do sadu (przeciskanie języka przez zbliżone zęby). Pomyślał — Na dziś już wystarczy. Jutro znowu tu wrócę.

Opracowano na podstawie książki: Przygody Języczka-Podróżniczka, Maria Bryła, Aneta Muszyńska.

Stron 1 z 4

UWAGA. Ten serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawienia przeglądarki internetowej oznacza Państwa zgodę na używanie plików cookies. Więcej...